Μεγάλη νίκη σημείωσε η ομάδα των Παίδων, κερδίζοντας για πρώτη φορά τον Ηρακλή με 3-2 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στην β’ φάση του πρωταθλήματος της ΕΠΕΣΘ. Η ομάδα του Βαλάντη Μαμάη έδειξε μεγάλα ψυχικά αποθέματα και παρά την απώλεια του πρώτου σετ προηγήθηκε με 2-1.

Θα μπορούσε μάλιστα να τελειώσει νωρίτερα το ματς, αφού προηγήθηκε στο τέταρτο σετ με 22-17, ενώ στο τάι μπρέικ έχασε δύο ματς μπολ πριν υποχρεώσει τον πρωταθλητή Ελλάδος στην πρώτη του φετινή ήττα. Ο αγώνας - θρίλερ, που παρακολούθησε πολύς κόσμος στο «Ι. Λεμονίδης» κράτησε 2,5 ώρες. Το επόμενο Σάββατο η Ελπίδα έχει ρεπό.

Τα σετ: 16-25, 25-21, 25-23, 25-27, 16-14.

ΕΛΠΙΣ (Μαμάης): Καρακόλιας, Κόκκινος, Φελεκίδης, Καραμούτσας, Σκλόπης, Αθανασίου, Ρετζέπης (λ) - Μαγδαλιανίδης (λ), Χατζηνάκος, Σιμητός, Αμανατίδης, Παπαδόπουλος, Πούλος, Γεωργακούδης.