Την ήττα με 55-51 γνώρισε η ανδρική ομάδα μπάσκετ της Ελπίδας στη Σίνδο από τον Αστέρα, έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Με όπλο την καλή άμυνα, η Ελπίδα προηγούνταν μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο, αλλά τρία λεπτά πριν από τη λήξη οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 6 πόντους και η Ελπίδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει. «Αχίλλειος πτέρνα» της ομάδας ήταν οι βολές, αφού είχε μόλις 10/28.

Την Παρασκευή 24 Οκτωβρίου ακολουθεί το αναβληθέν τοπικό ντέρμπι με τους Αμπελόκηπους-Μενεμένη.

Δεκάλεπτα: 15-12, 22-28, 36-38, 55-51.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Δρακουλίδης-Μπαλογιάννης): Σαλαμπασίδης 2, Τέντζος 3, Τολιόπουλος 4, Συντρίδης 11, Ρωμαϊδης 4, Δέλλας 10, Βαϊράμης, Ευαγγελίδης 4, Τσακίρης 2, Παπαδόπουλος, Καραδήμος 14 (1), Μανωλακίδης 1.

ΕΛΠΙΣ (Μαλτέζος): Καραγεωργίου 5, Τικτόπουλος 3, Οταμπασίδης 5, Γεωργίου 8, Πανάγος 4, Νικολαΐδης 4, Β. Βασιλόπουλος 6, Νίκας 8(2), Τσιάνης, Μπίκης 2, Μ. Βασιλόπουλος 6 (1), Πολυχρούς.