Έχασε η Ελπίδα από το Ανατόλια με 0-3 σετ (21-25, 26-28, 17-25), στην πιο βαριά της ήττα τη φετινή σεζόν και ιδιαίτερα στο ¨Ι. Λεμονίδης¨. Ήταν ένα παιχνίδι όπου το Κολλέγιο ήρθε με μοναδικό στόχο τη νίκη στη μάχη που δίνει για την άνοδο στην Α1, ενώ η ομάδα μας έπαιζε όπως πάντα για τη νίκη που θα την έφερνε ακόμη ψηλότερα στη βαθμολογία, θα την καθιέρωνε στην τρίτη θέση καθώς επίσης θα ήταν ξεχωριστής σημασίας απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα του πρωταθλήματος.

Τα κορίτσια πάλεψαν και κατάφεραν να ροκανίσουν προς το τέλος του πρώτου σετ, τη διαφορά που δημιούργησε από την αρχή σχεδόν, η φιλοξενούμενη ομάδα, αλλά τελικά δεν κατάφεραν την ανατροπή. Με ένα σερί μετά το 16-23, έφτασαν στο 21-23 αλλά το Ανατόλια ψύχραιμο κατάφερε να προηγηθεί 0-1. Τα πάντα κρίθηκαν στο δεύτερο σετ, όπου η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα, προηγήθηκε μέχρι τα μέσα του σετ, εκεί όπου η Ελπίδα με αντεπίθεση και το σερβίς κύριο όπλο, διέλυσε την υποδοχή του Ανατόλια, γύρισε υπέρ της το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε τελικά να διατηρήσει το σκορ. Το σετ πήρε αρκετές παρατάσεις μέχρι τελικά να ολοκληρωθεί με 26-28 υπέρ των φιλοξενούμενων. Το τρίτο σετ ήταν τυπική διαδικασία. Πιο έμπειρο το Ανατόλια εκμεταλλεύτηκε την  απογοήτευση των κοριτσιών της Ελπίδας που με χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή και αρκετούς άσσους στην πλάτη της, έχασε με 17-25 και 0-3. Ρεπό για την ομάδα μας το Σαββατοκύριακο και στη συνέχεια προετοιμασία για τα τελευταία παιχνίδια της χρονιάς που άπαντες θα ήθελαν να κλείσει έτσι όπως άρχισε και συνεχίστηκε, με χαμόγελα και θετικά αποτελέσματα.

Ελπίδα (Χρυσομαλλίδης): Καραμούτσα, Δέμπη, Παπάζογλου, Καλαντάτζε, Μπολέτου Μ, Μπολέτου Κ, Ιακωβίδου (λ)/ Νώτη, Δρακουλίδου, Λουτατίδου, Χατζηελευθερίου, Δάκου

Ανατόλια (Τζιουμάκας): Νικολαϊδου, Καλτουρμίδου, Καλούδη, Χαλιαμπάλια, Τσοπούλου, Τσιούκαρη, Κανταρτζή (λ)/ Ρεϊζόγλου (λ), Μπούρα, Χοτοκουρίδου, Παππά, Ζαμπουρλή