ΕΛΠΙΔΑ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 3-2 (24-26, 21-25, 25-12, 25-18, 15-11)

Νίκη με ανατροπή για την ομάδα μας, απέναντι στον Μέγα Αλέξανδρο. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2 με τους παίκτες του Κυλίτση να είναι μουδιασμένοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και τον Μέγα να παίζει ελεύθερα για το καλύτερο. Το πρώτο σετ τελείωσε στις λεπτομέρειες με τους φιλοξενούμενους να κόβουν πρώτοι το νήμα. Στο δεύτερο σετ, η Ελπίδα δε μπόρεσε να ξεπεράσει το σοκ και έμεινε πίσω. Με αρκετά λάθη δε μπόρεσε να βρει ρυθμό και φυσιολογικά ήρθε το 0-2 με 21-25. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν τελείως διαφορετική. Όλοι προσπάθησαν παραπάνω, με τον Κυλίτση να ανακατεύει την τράπουλα και η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Η Ελπίδα έδειξε την ανωτερότητά της και κατάφερε να έχει την απόλυτη υπεροχή για να μειώσει με το εντυπωσιακό 25-12 στο τρίτο σετ και το επιβλητικό 25-18 στο τέταρτο. Το τάι μπρέικ ήταν ρώσικη ρουλέτα, με τη μπίλια να κάθετε στο πράσινο καθώς οι αθλητές του Γιάννη Κυλίτση είχαν την ουσία, την ψυχραιμία και την εμπειρία να διαχειριστούν σωστά κάποιες φάσεις και να φτάσουν στη μεγάλη ανατροπή και νίκη με 3-2. Δύο βαθμοί για την Ελπίδα και ένας χαμένος, παρόλα αυτά η ομάδα μας παραμένει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Ελπίδα Αμπελοκήπων (Κυλίτσης): Γαβριήλ, Βασιλειάδης, Μπατσαράς, Βουλγαρίδης, Κοντογιάννης, Πρώιος, Αλμαλής (λ)/ Νικολακάκης, Καρασαρλίδης

Μέγας Αλέξανδρος (Οικονομίδης): Παπαδόπουλος, Σβάρνας, Ρούσσος, Μαυρίδης, Στοϊλούδης, Ρεμπούτζιας, Καψαμπέλης (λ)/ Κουτσονίκας, Παπανικολάου